Demokráciát!
Az új autoriter rendszerek hatékonyan álcázzák magukat alkotmányosnak látszó cicomáikkal. Ezek nemcsak a diktatórikus kormányzás legitimálását szolgálják, ideig-óráig, hanem nehezítik a tisztánlátást a demokrácia és a jogállam újraépítésének folyamatában. A jogállam fogalmának propagandisztikus relativizálása a homálykeltés politikai eszköze. Magyarország jelenleg a jogállami relativizálás modellállama.
Mi a tét ma a bírósági igazgatásban?
Autoriter berendezkedésű államokban nincs független igazságszolgáltatás, ahogy diktatúrákban sem minden ítélet irányított. A diktatúrák is elviselik egyes bírósági ítéletek függetlenségét, hiszen nincs szükségük a teljes befolyásolásra, viszont szükségük van a legitimációra, amelyet többek között a közjogi intézmények szimulációja, üres formája szolgáltat. Ugyanazért van ma Magyarországon Alkotmánybíróság, amiért az 1936-os szovjet alkotmány is számos tekintetben formailag hasonlított a demokratikus államok alkotmányaira: puszta becsapás.
A vég kezdete
Alkotmányon is túl
Ketten egy új könyvről - Tóth Gábor Attila: Túl a szövegen. Értekezés a magyar alkotmányról. Osiris Kiadó, Budapest, 2009. 314 oldal, 3980 Ft