Nádas Péter

Tovább

Tovább

„Engem a kommunisták tönkretettek." Erre nem tudtam mit válaszolni, erre a drámai bejelentésre, de nem tudtam nem felnevetni. Tréfaként hatott. Kérdeztem, hogy érti. A nevetés nemcsak annak szólt, hogy egy mutatós és felette egészségesnek kinéző fiatal férfi állt előttem, hanem főleg a saját meglepettségemnek. Korábban többször is beszéltünk, mégsem vettem észre őt. Most azonban nemcsak a személyes felhívását értettem meg, hanem egyúttal beleláttam a nyiladékba, amely a dolgok tudomásulvételét képes az észleléstől tartósan elválasztani. Esse est percipi.
Tovább

Vadkapitalizmus versus premodern restauráció

Tovább

Utószó Füst Milán A feleségem története című regényének új német kiadásához

Tovább

Tovább

Tovább

Tovább

Tovább

A 2001-ben alapított Palládium-díjat idén Nádas Péter Párhuzamos történetek című regénye, Halasi Zoltán Így ér el című verseskötete, Ablonczy Balázs Teleki Pál-életrajza és Krajcsovics Éva székesfehérvári kiállítása nyerte el, a különdíjat Ferencz Győző Radnóti Miklós élete és költészete című munkájának ítélte oda a kuratórium. Az alapítvány kurátorai: Kövér György történész, Parti Nagy Lajos, Spiró György, Szilágyi Ákos író és Szüts Miklós festőművész. A kuratórium célja, hogy a díjazott alkotó munkája reprezentálja a magyar kultúra évi teljesítményét. A Palládium-díjakat először 2001-ben osztották ki, az eddigi jutalmazottak: Térey János, Tóth Krisztina, Balla Zsófia, Kovács András Ferenc, Kukorelly Endre, Várady Szabolcs, Závada Pál, Borbély Szilárd (irodalom); Sonkoly Gábor, Molnár Antal, Steiger Kornél, É. Kiss Katalin (tudomány); Nádor Tibor, Varga Patrícia Minerva, Szotyory László, Megyik János (képzőművészet); Rugási Gyula, Margócsy István és Gerold László (különdíj). Az idei díjakat február 24-én, pénteken adták át a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban. A díj alapítója a Buda-Cash Brókerház. A díjjal járó pénzjutalom 1,5 millió forint fejenként. Az alábbiakban az öt laudációt és a két megírt választ közöljük.

Tovább

Tovább

Tovább

Tovább

Tovább

Az alábbi szövegek a Hágai Fotográfiai Múzeum Rokon lelkek. Magyar fotográfusok 1914-2003. Vendégkurátor: Nádas Péter című kiállításához íródtak és ott olvashatók. A kiállításon, mely 2004. szeptember 25-én nyílt meg, és 2005. január 3-ig tart nyitva, harminckét magyar fotográfus, köztük Nádas Péter képei láthatók.

Tovább

A hetvenéves Yehuda Elkana arcképéhez

Tovább

Semleges látás Keserü Ilona festészetében

Tovább

Vallási fundamentalizmus mint politikai mozgalom

Tovább

Tovább

Tovább
Élet és Irodalom 2024