Futballról, olimpiáról
(Világtornák a televízióban)
Ami a magyar csapat szereplését illeti, egyetlen rossz szó, egyetlen negatív elem nem jött elő a közvetítések során. Minden meccsünk után vastaps illette a játékosainkat, de hát alighanem ez sem ilyen egyszerű. Halálcsoportba kerültünk – hallottuk a torna előtt, után, és hát ez bizonyosan így volt, de mindent egybevetve a csoport utolsó helyén végeztünk, nem vitásan három remek meccset játszva.
Újabb szép vereség
(Magyar–portugál a Sport TV-n)
Igen nagy kérdőjel, hogy a most már központilag szervezett, az utca népét rémületbe kergető fekete inges tömeg vajon minden szempontból ideális és csodálatos-e. Legújabb himnuszuk, ami úgy szól: „Megjöttek a magyarok, húzzátok össze magatok”, kicsit mintha túlmenne a határon. Ismerem igen sokak kritikus véleményét, miszerint a szurkolás nem lehet egyben a lakosság megfélemlítése, még egy ilyen hangot a stúdióban nem hallottam. Tudom, vannak az angol drukkerek meg az oroszok, ahol ők megjelennek, szem és pub nem marad szárazon.
Angol ember csakis jót
(Interjú Kálomista Gáborral az Elk.rtuk című készülő filmjéről – origo.hu)
Nem tudni, mit szól ehhez a Fidesz–KDNP összevont propagandagépezete, nevezetesen, hogy Kálomista szerint milyen slampos munkát végeznek, ha egy teljes évtizede sulykolják a népbe, hogy Gyurcsány bűnöző, és lám, fölnő egy új generáció, amelyik erről az emberről mit sem tud. Azt is mondja a Megafilm főnöke, hogy azért van szükség a Gyurcsány-filmre, mert „rengeteg a történet, amit nem dolgoztunk fel”, majd nagyvonalúan egyberántja Gyurcsányt Trianonnal, a második világháborúval és így tovább.
Mire jó egy film?
(Az Origo.hu propagandafilmje Nyírtassról)
A nyírtassi kocsma előtere: borítékolható, hogy az itt ülők támogatják Karácsonyt, hiszen kocsmában történő tartózkodás és Karácsony támogatása között a kapcsolat csakis intenzív lehet. Ha az itt ülők nem támogatnák, akkor a mezőn kaszálnának, mint teszi azt Jáger Ferenc. Két suhintás között elmondja, hogy nem való az oda, már főpolgármester is csalással lett.
Kevéske múlt
(Múlt és Jelen – Gulyás László beszélgetései az M4 sportcsatornán)
Kiváló műsor!
Gulyás László gazdag és többnyire sikeres sportriporteri pályát futott be, Vitray Tamás mellett Gyulai Istvánnal és Knézy Jenővel a kor sporteseményeinek elmaradhatatlan közvetítői. Nem tudom, csapása vagy adománya Gulyás életének, hogy ő közvetíthette Brüsszelből az 1985-ös Bajnokok Európa Kupáját, azt a döntőt, amelyik a futballtörténet egyik legtragikusabb eseményéve vált.
Közben eltemették
(Fülöp herceg temetése – TV2)
A temetés olyan esemény, amelyik – különösen, ha rövid – kevéssé tűri a beszédet. Az a riporteri vagy műsorvezetői érzék kérdése, hogy mikor szólal meg, ráadásul némely felvetésével mintha a meghívott vendégeket is zavarba hozta volna. Amikor például a ravatalnál búcsúzik a királyi család, egészen biztosan nem helyénvaló azt firtatni – már ha egyáltalán, muszáj megszólalni –, most akkor hogyan megy tovább az élet.
Most akkor nyitunk
(Nyilatkozatok válság idején)
A sok összevissza beszéd és eltérő vélemény nyilván természetes velejárója a járványügyi állapotoknak, de talán, ha a kormány és emberei ennél egyszerűbb helyzetekben mindig őszintén szóltak volna, most könnyebben kezelnék a COVID-os állapotokat. Megszokta, hogy válságkezelése szinte kizárólag saját kezűleg generálta feszültségekre terjed. Ő kreál ügyeket, ellenséget a pálinkafőzéstől a szülők neméig. Most aztán szembe találta magát egy valóságos veszéllyel.
Levették őket
(Egy kommentátor és egy riporter eltávolítása a Spíler és az M4 Sport csatornától)
Miért nem mondhatja el az, aki szerepet vállal egy állami sportcsatorna kommentátoraként, amit erről gondol? Az Index megkereste a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnökét, Szöllősi Györgyöt azzal a kérdéssel, hogy szerinte aggályos lenne-e, ha a sportmédiában dolgozó szakembereket azért küldenék el bizonyos médiumoktól, mert kényes közéleti témákban magánemberként vállalják véleményüket a nyilvánosság előtt.
Az emberarcú Fidesz
(Fürjes Balázs és Maruzsa Zoltán nyilatkozatai online és híradókban)
Maruzsa Zoltán a Kossuth rádió keddi, Jó reggelt, Magyarország! című műsorában úgy nyilatkozott, „Ma bizonyítaniuk kell, bírnia kell a rendszernek a rohamot, ezt az elvárást világossá tettem. A tegnapi hiba nem fordulhat újra elő.” Szerinte nem elfogadható, hogy alábecsülték a terhelést.
„Ez kicsit olyan, mintha decemberben a hólapátolókat meglepné a tél” – fogalmazott az államtitkár kifényesült homlokkal már a televíziók kora esti híradóiban, és ez így bármennyire emberi hang is, nem ad választ arra a nyilvánvaló kérdésre, mit tettek addig, amíg nem esett a hó.
Politikusok a bíróságon
(Berki és Puzsér a bíróságon – YouTube)
Puzsér mögött sokkal több van. Voltak hamar ellaposodó, ígéretesnek indult televíziós műsorai még a Simicska-féle Hír Tv-ben, aztán belevágott a politizálásba: 2019-ben szeretett volna nagyot alakítani a budapesti főpolgármester-választásban, de nem ment semmire. Ez a per is akkor indult. Legalább annyira szórakoztató, mint amennyire szomorú.
Nem enged az ötezerből
(Parragh László televíziós nyilatkozatai, ATV, RTL Klub)
Nem tudom, valójában mennyire fontos, hogy mit mond egy iparkamarai elnök békeidőben, igen erős a gyanúm, hogy ha nincsen járványveszély, akkor nem nagyon. De most van járvány, és Parragh a védekezés egyik fontos posztján foglal helyet. Tavaly tavasszal tájékozatlansága volt érthetetlen, most meg az értetlensége.
Piaci viszonyok
(Csatt, ATV)
A futballügyekben igen aktív kormányfő is kifejtette, hogy a tao-pénz magánpénz, hiszen a vállalkozó ajánlja föl, bár azügyben adós maradt, hogyan ajánlhat föl a vállalkozó olyan pénzt, amelyet be kell fizetni az államkasszába. Ennek a lehetetlen hercehurcának a végére bírósági ítélet tett pontot, amikor kimondta, hogy a tao-befizetés állami pénz, és azt nyilvánossá kell tenni a befizetés összegszerűségétől a felhasználásig.
Csak józanul!
(Lengyel Tamás és Rainer-Micsinyei Nóra paródiája, Dumaszínház)
Aztán néhány nappal később mégiscsak történt valami: Lengyel Tamás szerepelt a Dumaszínház újévi programjában, Áder Jánost parodizálta, amint az köszöntőt mond, jeltolmáccsal (Rainer-Micsinyei Nóra). Ők ketten alighanem mindent pótoltak, amit a csatornák elmulasztottak, valóban revelatív volt.
Romlunk
(Orbán Viktor uniós bejegyzései, videói saját Facebook-oldalán)
A videón a kormányfő beszél, alighanem már Brüsszelből üzen. A Facebook-oldalára feltöltött kockákon az uniós csúcs fejleményeit taglalja, most épp azt, hogy ugyan nehéz a helyzetet pontosan fölmérni, de a magyar pozíciók erősek. Erre egy kártyás hasonlatot is említett: „hatlapos ulti van a kezemben, negyvennel és két ásszal”. Azt nem teszi hozzá, hogy még inkább a vétólehetőség, amit valamikor a tagországok nemzeti érdekvédelmének végső intézményeként fogalmaztak bele az alapokmányba, nem pedig a belpolitikai túlhatalom, valamint korrupciós ügyletek fedezésére.
Sajnálatos események
(A képviselő lebukásának híre az első napokban)
Ilyenkor az ember átkapcsol egy korányközeli – pontosabban: a kormány irányította – csatornára, ahol még annyit sem hall, hogy Szájer lemondott. Hétfőn már több hír jött, a kereskedelmi televíziók azt közölték, hogy a képviselő megszegte a kijárási tilalmat, férfiak társaságában szórakozott, és amikor megpróbált távozni az ereszcsatornán, egyszerűen elfogták, hátizsákjában kábítószert találtak.
Magyar katarzis
(Columbo, Jocky TV)
Nálunk pontosan ezért a Columbo olyan mese, mint a Hüvelyk Matyi. És az is marad. Fölemel, igazságot ad, átmenetileg megtölti a néző szívét melegséggel, a nyomozó megtekinthető kutyájával meg szivarjával együtt a belvárosban, aztán vége. Ez is katarzis.
Boldogan éltek, amíg
(Három hónap jegyesség – TLC)
A részek mindegyikében általánosnak mondhatók a nagy csendjelenetek, ami érthető, mert legtöbbjében nem egyszerűen két ember találkozik, de többnyire két világ. Addig legföljebb televízióban látták a másikat, de szemtől szemben csak most, új ismerősén keresztül. Korábban legföljebb a rácsodálkozás volt, kölcsönösen tudtak a másik világról, de a mostani találkozás után már kezdeniük is kell valamit a helyzettel.
Három kisfilm
(Orbán Viktor kórházakban – híradós kisfilmek)
Nem igazán tudni, hogy ezek a rövid riportfilmek vagy inkább kampányfilmek miről és kinek szólnak. Az influenzaoltásos kisfilm arról-e, hogy oltassuk be magunkat az influenza ellen, mert könnyebben elkerüljük a koronavírust? Ez helyes, bár több hír szerint a készletek a végük felé járnak. Vagy ha nem erről szólnak, akkor miről? Hogyan kell injekciót beadni? Aligha. Talán inkább kampányfilmek.
Két vita
(Két vita, HírTv, YouTube)
Két olyan ember beszélhet most erről, akik alakító szerepben vannak, van szavuk és beleszólásuk, véleményük tehát fontos. Miről folyik a vita? Jourováról, hogy mondhatta-e azt, amit mondott egy lapnyilatkozatában, amelyben betegnek minősítette a magyar demokráciát, különösképp azért, mert a polgárokat a kormányzati sajtó rettenetes túlsúlya elzárta az információktól.
Semmi vész!
(A labdarúgó-szövetség elnöke és egy miniszter nyilatkozata a nézők előtti meccs járványügyi veszélytelenségéről)
Csak Magyarországon nagy a nyugalom. A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) szerint a szigorú óvintézkedéseknek köszönhetően az Európai Szuperkupáért kiírt csütörtöki mérkőzés időpontjában a Puskás Aréna biztonságosabb helyszín lesz, mint bármelyik más pont az országban vagy akár egész Európában. „A Bayern München–Sevilla összecsapás szabadtéren rendezett labdarúgó-mérkőzés. Mint ilyen, megrendezése nézők előtt kevésbé kockázatos, mint bármilyen zárt térben megtartott esemény.