Ki hova menjen?
► Ki hova menjen? Politikai vita parlamentben, Facebookon
Mint egy tanmese: hogyan lehet a semmiből tőkét kovácsolni? Vagy legalábbis megpróbálni. Meg hogyan lehet ilyen vitába belefulladni?
Folyik egy polémia arról, milyen mutatók szerint előzte meg Románia Magyarországot. Tény, hogy több ilyen is akad, itt van mindjárt a korrupció. A Transparency International globális korrupciós térképén Románia a középmezőnyben helyezkedik el, a 46. helyre csúszott vissza a tavalyi 45.-ről. Magyarország pedig 2022-ben megelőzte Bulgáriát, így jelenleg a rangsor szerint az Európai Unió legkorruptabb országának számít.
Magyarok Európában
► Magyarok az unióban. Parlamenti közvetítés, sajtótájékoztató
Nem mondanám, hogy ilyen méltatlan állapotok még nem voltak az Európai Parlamentben, mint amilyenek Orbán Viktor soros elnöki programbeszédén adódtak, az sem véletlen, hogy ma is emlékszünk rájuk. Martin Schulz az EU soros elnöki posztját átvevő Olaszország kormányfőjét 2003-as parlamenti meghallgatásán vonta kérdőre kormányfői posztja, valamint médiavállalkozása között vélt összeférhetetlensége miatt. Berlusconi erre azt ajánlotta Schulznak, vállalja el egy náci koncentrációs táborról készülő filmben egy kápó szerepét. Az olasz–német kapcsolatok ezzel a mélypontra jutottak.
Van benne meló
► Sztárban Sztár All Stars, TV2
Tekintsük a zsűrit, nem rossz. Alapjában véve két részre osztható: aki volt az Ázsia Expressz című műsorban (ha jól látom, Stohl András), és akik nem (ha jól látom, Kiss Ramóna és Hajós András). Az előbbihez tartozik Till Attila, ha felidézik a produkciót, szem nem marad szárazon, rengeteg az emlék, röpködnek a történetek, ezeknek a felét a néző vagy érti, vagy nem. Olykor a sztorik az értékelés helyett is mennek, ilyenkor a versenyző sem mindig érti, miről van szó, ő abban a helyzeti hátrányban van, hogy vagy kap levegőt a produkció után, vagy nem – de ha igen, ha nem, jó néven venné, ha róla meg az előadásáról beszélnének.
Ilyen a boksz?
► Sztárboksz, RTL
Lehet szörnyülködni a Sztárboksz című műsoron, de az RTL megint nagyot szakít vele nézettségben a következő őszi hónapokban. Ismert emberek lépnek ringbe, többségükön korábban nem is volt bokszkesztyű. Ismert és kevésbé ismert edzők tanítják nekik azt, amit meg lehet néhány hónap alatt tanulni. A bokszolók amatőrök mind, többségük színész vagy szórakoztatóipari ember, konditermi visszatérő.
A pofon országa
► Az RTL közleménye Majka megértő bejegyzéséről
A Média1 híre szerint úgy döntött az RTL, hogy megszólal a műsorvezetőjének, Majkának a Puzsér Róbert bántalmazását támogató közösségi médiás bejegyzéséről. „A médiavállalat válaszában azonban egyáltalán nem ítélte el, hogy műsorvezetőjük az erőszak és a KESMA-s propagandista, Ábrahám Róbert mellett foglalt állást az interneten, hanem a műsorvezető véleményszabadsághoz fűződő jogai mellett állt ki” – írja a portál.
Kettős leléptetés
► Magyar Péter az Egyenes beszédben. ATV
A történetet kívülről fújja mindenki: hétfő este, a számára minden várakozást felülmúlóan sikeres választást követően meghívták Magyar Pétert az ATV Egyenes beszéd című műsorába. Rónai Egon vendége volt, aki azzal indított, hogy Magyar a csatornát bíráló kritikái után kigyűjtötték, a kampány alatt hányszor szerepelt az ATV-ben, hányszor szerepelt a híradóban – ötvenegyszer –, és hányszor hívták, többek közt vitázni is, ahova nem ment el. Magyar igen kulturáltan visszakérdezett, hogy mi a kérdés, mire a műsorvezető azt mondta, nincs kérdés, csak szeretné megmutatni. Hátha nem értesült róla, hogy ennyiszer hívták.
Magyar vita
Azért ezt érdemes elolvasni. Az MTVA részletezi, mik lesznek a szabályai az európai parlamenti listavezetők vitájának.
A vita élő adásban, nézők nélkül zajlik. A vita moderált, vitavezetők – szinte mindegy, de mégis –: Volf-Nagy Tünde, korábban Novák Katalin elnöki stábjának egyik vezetője; Németh Balázsal kapcsolatban az is felvetődött korábban, hogy a Fidesz főpolgármester-jelöltje legyen ezen a választáson. Tilos bármilyen transzparens vagy egyéb, az adást megzavaró eszköz bevitele a stúdióba.
Föl, vigyázz!
Az RTL Házon kívül című műsorának vasárnapi riportjából derült ki, hogy milyen furcsa helyzetek vannak Iváncsán az akkumulátorgyárban. A két munkavállalóval ültek le beszélgetni, mindketten arcukat takarva nyilatkoztak, nyilván jó okuk volt rá. Az iváncsai gyárban dolgoznak hónapok óta. Azt mesélték, nagyon szigorú biztonsági előírások vannak, például odabent minden papír fémszálas, ezért kifelé jelez az ellenőrzésen, a telefonoknak pedig matricával takarják le a kameráját. Ha hiányzik róla a matrica, akkor a telefont vizsgálatnak vetik alá, és jegyzőkönyv készül az esetről – említette egyikük. „Pár hete jött egy olyan intézkedés, hogy műszak kezdete előtt gyülekeznünk kell a folyosón – mondta az egyik dolgozó. – Az összes operátornak le kellett volna ülnie a földre, vagy aki nem akar leülni, az le is térdelhetett volna, és úgy kellett volna végighallgatni a műszakvezető beszédét.”
Mindent csak utána
(A főépítész az ATV-ben.)
Ez a mini-Dubaj-ügy pontos lenyomata ennek a kommunikációnak. A legfontosabb törvények lassan másfél évtizede épp az érintettek kihagyásával készültek, a sajtótörvénytől az alaptörvényig bezárólag. De ezekre ki emlékszik már! Például 2010-re: Navracsics Tibor akkori közigazgatási és igazságügyi miniszter az egykori Népszabadság értesülései szerint emelt hangon kérte számon egy Fidesz-frakcióülésen, hogy Rogán Antal a tárca megkerülésével nyújtott be alkotmánymódosítási javaslatot Szalai Annamária akkori médiahatósági elnök rendeletalkotási jogának megadásáról.
Mi készül itt?
(Mi készül a televíziókban, és kiknek?)
Hogy ez a világjelenség jó vagy rossz, ki tudja. Alighanem rossz.
Rossz, mert például műfajok tűnnek el, amiket nem pótolnak az újak. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egy felmérése szerint (szemlézi a Média 1.), az elmúlt 25 évre visszatekintve, vannak olyan műfajok, amelyek kikoptak vagy akár teljesen el is tűntek a műsorkínálatból: ezek közé tartoznak például a színházi közvetítések vagy a cirkusz és a varietéshow-k.
Géniuszok
(A Géniusz, ATV)
A Géniusz nevű kvízműsor az egyik legjobb, amit a magyar televíziózás produkált az évtizedek alatt, és valószínűleg csak azért nem beszélnek róla annyit, mint mondjuk például Egri János egykori vetélkedőiről – Játék a betűkkel, Aki mer, az nyer, Elmebajnokság – vagy Vitray Tamás Fekete, fehér, igen, nem című műsoráról, mert annak idején két, később három csatorna volt csak, és a televíziós vetélkedők akkori, néha milliós nézettsége az adás utáni nap közös témáját adta. Ezekből az időkből hoz vissza valamit A Géniusz, amit mintha csak Gundel Takács Gábornak találtak volna ki.
Profik és amatőrök
(Sztárboksz – RTL)
Tudom, hogy a csarnokban nagy volt a hangzavar, de lassan a magyar televízió megszokott beszédmódja lesz az ordibáló hang. Mint amikor bérházakban élő emberek kiállnak a függőfolyosóra, és az udvaron keresztül kiabálva beszélgetnek. Először ketten, aztán négyen, aztán nyolcan, a végén az egész ház üvölt. Üvölti a semmit, mert igazi kérdések itt sem voltak, és nem lehet annyira lekezelni ezt a szakmát, hogy addig jusson a riporter: de hát mit kérdeztem volna?
Csák János rendet rak
(L. Simon László kirúgása a Nemzeti Múzeum éléről híradós anyagokban)
Amikor annak idején az ellenzéki sajtóban azzal támadták L. Simont, hogy erotikus és obszcenitásba hajló verseket ír, pontosan olyan rossz és értelmetlen volt, mint amit most Dúró Dóra meg Csák János művel vele szemben. Más kérdés, hogy azt a törvényt, amit most a Mi Hazánk képviselője fölemleget L. Simonnak, ő is megszavazta. Amikor Csák János azt mondja, hogy L. Simon rossz hivatalnok, akkor eszébe juthatna az is, hogy az a törvény, amit most a nép szolgájaként véd, úgy rossz, ahogy van.
Katonai műveletek
(Orbán Viktor találkozója Vlagyimir Putyinnal, YouTube)
A Facebook-oldalára kedden feltöltött videóban Orbán azt mondta, a válasz, amit az orosz elnöktől kapott, a legkevésbé sem volt megnyugtató. Kijelentette: ennek tudatában kell alakítani a következő hónapokban Magyarország lépéseit. (…) Tulajdonképpen mire is volt jó ez az egész flottafelvonulás akkor, amikor ezek az emberek az elnöktől a politikai résztvevőkig, Usakovig bezárólag valószínűleg könyékig véresek?
Magánügy
(A kormányfő keddenként magánlátogatást tesz, 444.hu, Czinkóczi Sándor, Kaufmann Balázs, Ács Dániel, Németh Dániel)
Még egyszer ezt a mondatot: A sajtófőnöki jelenlétet a nem nyilvános program nem nyilvános jellegének megőrzésében való közreműködés indokolhatja.
Biztosan van megoldása, de első látásra nem egészen érthető, hogyan indokolhat nem nyilvános jelleget hivatalos kormánytisztviselői jelenlét. Az ember hajlamos azt hinni, egy program attól magánjellegű, hogy nincs a környéken hat-hét miniszterelnöki személyvédő, meg talán a kormányfő sajtószóvivője sem.
Alázunk és sírunk
(Tehetségkutatók megint)
Nem emelem ki név szerint a nagy sírókat, tudják magukról, látja a közönség – sírásuk, mint említettem, bizonyosan őszinte, de annyit, mint amennyit a mesterek, legújabban coachok egy-egy műsoridő alatt összesírnak, az túlzás. Ez amúgy az összes eddig futott tehetségkutatóra jellemző volt, az is, hogy a zsűritagok többségének önimádata és öncsodálata háttérbe szorította, ami a kritikusnak alapjában véve fontos feladata lenne: használható tanács a fellépőnek, tárgyszerű kritika.