Látogatást tett
A múlt héten, ahogy szakírók fogalmaznak, diplomáciai nagyüzem volt Budapesten. Csütörtökön az Európai Politikai Közösség nemzeti vezetőinek kibővített találkozóját tartották, pénteken az uniós tagállamok vezetőinek informális csúcstalálkozójára került sor – számolt be az infostart.hu, majd így folytatta a portál: „a kettő között tett látogatást a Kossuth rádió stúdiójában a miniszterelnök”. Ez a látogatást tett fordulat pontosan jeleníti meg azt a rettenetesen szervilis médiavilágot, ami Orbán fejében magától értetődő: a közrádiónak nevezett, de amúgy pártcsatornaként működő adó stúdiójában, ahova egyébként ellenzéki ember gyakorlatilag a lábát se teheti be, Orbán Viktor látogatást tesz. Ezekről a heti rendszerességgel zajló sajtótörténeti eseményekről este aztán látni néhány híradós filmkockát – érkezik a kormányfő, kíséretében dr. Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár. Menet közben utólagos tisztázások, talán időpont-egyeztetések, hajzat, nyakkendő igazítása, aztán az eléjük siető riporter. Így néz ki, amikor Orbán látogatást tesz, mindezt jóságos derűvel.
Emberek papírokkal
Nem tudni, mekkora hír ez: a hét elején elköszönt pártjától, frakciójától, az LMP-től Csárdi Antal országgyűlési képviselő. A 444.hu-nak adott interjújában kijelentette, azért, mert Ungár Péter Rogán Antallal egyeztetett a júniusi önkormányzati választás előtt. A HVG érdeklődött, hogy volt-e Rogán–Ungár–Vitézy-egyeztetés. Vitézy hétfő délelőtt kijelentette, az egyetlen Tóni, aki támogatta őt, Csárdi Antal volt. Azt nehéz elképzelni, hogy úgy egyeztettek Vitézyről, hogy nem szóltak neki. A Miniszterelnöki Kabinetiroda mindössze azt válaszolta, hogy ha Csárdi el akarja hagyni a pártját, keressen jobb indokot. Ez viszont nem válasz. A kérdés ugyanis az volt, egyeztetett-e Rogán és Ungár Vitézy ügyében. Nyilvánvalóan Szentkirályi Alexandra visszalépéséről lehetett szó, arra pedig nem válasz, hogy Csárdi keressen jobb indokot a párt elhagyására. Újabban, amikor a Fidesz valamelyik emberének föltesznek egy kérdést, az vagy heves szájalásba kezd (Menczer, Szijjártó, Deutsch), vagy valami humorosnak szánt, lekezelő szöveget gyárt, mint például a rendkívül eredeti Kocsis Máté, aki így kommentált a Facebookon: „Mint sokan mások, én is alig aludtam éjjel. Hánykolódtam, többször felriadtam, kimentem a konyhába egy pohár vízért, majd teáért, visszafeküdtem, de semmi.
Vissza a Szovjetunióba
Várható volt, hogy kormányközeli körökben előbb-utóbb valakiből kiszakad valami védhetetlen zagyvaság. Hogy ez épp Orbán Balázs lesz, a kormányfő egyik rövid idő alatt nagyot futott embere, azt nyilván nem lehetett előre látni. Olyan nagyon viszont nem is meglepő. Túl sokat beszél, lassan elhiszi, hogy ő a kormány főideológusa, márpedig ez a pálya ritkán hosszú. Mégsem hiszem, hogy csakis rajta kellene elverni a port.
A kormányfő lovat vált
Kötcse, szeptember eleje, bekötőút. Ismert arcok vonulnak, minden évben ugyanaz a színjáték: hogy kik érkeznek éppen. Jönnek befelé, először az úgynevezett vezető politikusok mindenféle testőrökkel, ilyen-olyan asszisztenciával, majd a második vonal, a minisztériumok alfigurái hitvesekkel, barátnőkkel, aztán a színezék: a magyar rock veteránjai, felvonulói élőképfigurák, a kormány hűséges újságírói.
A nagy tűzijátékra mindig számítunk
Nem olyan régen, ahogy erről ezeken a hasábokon már szó esett, a Nézőpont Intézet politológusa egy rendezvényen elújságolta: javasolják, hogy a „transzparencia jegyében, az állampolgárok, az olvasók tájékoztatása érdekében” vezessenek be önbevallási kötelezettséget arra vonatkozóan, hogy ki, mikor, honnan és milyen célból fogad el külföldi támogatásokat. Ez is egy megoldás. Meg az is, hogy az állam meg a kormánypárt szálljon ki a sajtóból, mert ott semmi keresnivalója. A politológus erről az eshetőségről nem beszélt. Előadást tartott viszont a konferencián a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője. Azt taglalta, hogy a nemzeti szuverenitás támadás alatt áll Magyarországon és más országokban is. Sőt, „amikor a magyar szuverenitásvédelmi törvényt és hivatalt támadják, akkor valójában a magyar szuverenitás áll a támadás középpontjában – jelentette ki –: azonosítani kell azokat a szereplőket, akik ellenfelei a magyar szuverenitásnak”. Ami nagyjából azt jelenti, amit a kormányfő jóformán naponta mond: amikor a magyar kormányt támadják, a magyar népet támadják. Ami természetesen nem igaz. Arról is szó esett ezeken a hasábokon, hogy Láncziék hamarosan úgynevezett dezinformációs narratívaelemzést hoznak nyilvánosságra, amelyben bemutatják, milyen, a magyar érdekekkel szemben álló politikai értelmezések jelennek meg Magyarországon. Vagyis: hogyan verik át a magyar népet. De most, mindenekelőtt, biztos, ami biztos, a Hivatal „egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot indított” a Transparency, később az Átlátszó ellen.
Semjén mulat
Legfőbb ideje volt már, hogy a magyar kormány Lengyelországgal is megrontsa a történelmi távlatokra visszatekintő jó barátságot, bár ennek már korábban is voltak jelei. Nemrégiben, egy év eleji beszédében Orbán Viktor például lazán odavetette: „Bár a lengyeleket elsodorta Soros baloldala, de a szlovákok felébredtek, a csehek és az osztrákok ébredeznek, az olaszok irányba álltak, és fellázadnak az amerikaiak is. Az év elején még kevesebben voltunk, de most mi leszünk a többség.” Ez vajon nem egy zavaros elme összevissza beszéde? Mi az, hogy az olaszok irányba álltak? Vagy hogy a csehek ébredeznek. Még korábban Orbán ugyanebben az amúgy is értelmezhetetlen gondolati körben úgy látta, a V4-ben lényegében csak a lengyelek és a magyarok vesznek részt, a szlovákok billegnek, a csehek pedig átálltak a föderalisták oldalára.
Végy négy megyét
Miután Orbán Viktor hálálkodva megköszönte Vlagyimir Putyinnak, hogy „ezekben a nehéz időkben” is két nap alatt volt hajlandó fogadni őt – sokáig Orbán maga sem tudta eldönteni, milyen minőségben volt is a Kremlben –, megjegyezte, lassan elfogynak azok az országok, amelyek mind a két háborúban álló féllel tudnak beszélni, sőt, lassan Magyarország az egyetlen olyan ország Európában, aki mindenkivel tud beszélni.
Brüsszel majd később
Lassan két héttel a választások után is az látszik, hogy Orbán Viktor és csapata még most sem tudja, mi történt vele és pártjával június 9-én. Pedig mindent úgy csináltak, ahogy választások előtt szokták. Politikai mozgások és társadalmi rezdülések tekintetében naprakész, okoskodó, mindent méricskélő emberei amit lehet, méricskéltek. A politika finomhangolásában buzgólkodó elemzői ennek jegyében nem sokkal választás előtt a választási jogot buherálták: visszaállítani javasolták Budapesten a listás választási rendszert – visszaállították: immár pártlistákra is lehetett szavazni.