Károlyi Csaba

Parti Nagy Lajos közreadott az idén hétről hétre harminchét magyar mesét az ÉS-ben, melyek most nagyon eltaláltak valamit, irodalmi és politikai értelemben egyaránt. Vannak olvasók, akik a heti lapszám olvasását az első oldal után rögtön ezzel folytatják, van, aki ezzel kezdi. Magától adódott, hogy a Magyar mesékről kicsit alaposabban is beszéljünk. A szerzőnek a könyvhétre jelent meg Az étkezés ártalmasságáról című új kötete, idén újra kiadták Szódalovaglás című 1990-es híres verseskötetét, s most karácsonyra jött ki rutinglitang címmel Presser Gábor Parti Nagy verseire írott zenéit tartalmazó CD-je és a hozzá kapcsolódó könyv, melyben a megzenésített versek olvashatók, erről is beszélgettünk. Mindemellett az író újabb színházi munkáiról is szót ejtettünk.
Tovább

Papp Sándor Zsigmond: Semmi kis életek. Erdélyi történet. Libri Könyvkiadó, Budapest, 2011. 396 oldal, 3990 Ft
Tovább

Balla D. Károly: Tejmozi. Magvető Könyvkiadó, Budapest, 2011. 214 oldal, 2990 Ft
Tovább

Márton Evelin: Macskaméz. Novellák és más szövegek. Bookart Kiadó, Csíkszereda, 2011. 240 oldal, 3490 Ft
Tovább

Tovább

Király Kinga Júlia: A test hangjai. Ledérkönyv
Tovább

Ketten egy új könyvről - Berg Judit: Rumini Datolyaparton. Illusztrálta Kálmán Anna. Pozsonyi Pagony Kiadó, Budapest, 2011. 398 oldal, 3250 Ft
Tovább

Vörös István: Keresztelés özönvízzel. Befejezhetetlen krimi
Tovább

Tóth Krisztina: Pixel. Szövegtest

Tovább

Kiss Ottó: A másik ország
Tovább

Zsámboki Mária: Tűnő árnyékom közepében. Novellárium-sorozat
Tovább

Grendel Lajos: Négy hét az élet

Tovább

Kántor Péternek 13 verseskötete jelent meg eddig, az első Kavics címmel 1976-ban. Köztük van két gyerekverskötet és két gyűjteményes könyv is, az 1994-es Mentafű és a legutóbbi, 2009-es Megtanulni élni, mely a szerző hatvanéves korára készült el. Tavaly megjelent 14. köteteként egy angol nyelvű könyve is New Yorkban, a Pleasure Boat Studio Pressnél, Unknown Places címmel, Michael Blumenthal fordításában. Legújabb versei, melyek a válogatott kötet végén találhatók, illetve azóta láttak napvilágot, főleg a Holmiban, új megvilágításba helyezik egész költészetét, amennyiben egyre erősebben mutatják Kántor költői törekvéseinek beérését. Számomra az ő versei voltak tán a legfontosabbak az utóbbi egy-két év magyar költészetében. Tavaly a Litera (Jánossy Lajos és Szegő János) készített vele egy nagyinterjút, ott sok szó esett a családról és a személyes élettörténetről, ezért most elsősorban nem erre koncentráltunk. A költő pesti Duna-parton lévő lakásában beszélgettünk, az ablakokon tűzött be a nap, míg a hegyek mögé le nem ment. A falakon képek, Nádler, Szüts, pár ikon és Kántor saját festményei. Az asztalon egy üveg jó bor.

Tovább

Déry Tibor levelezése 1956-60. Közreadja Botka Ferenc. Déry Archívum, sorozatszerkesztő Botka Ferenc

Tovább

Kiss László: A térképnek, háttal

Tovább

Navigátor. Kortárs gyerek­iro­­dalmi lexikon. Böngésző és ol­­va­só­­könyv. Szerkesztette Lovász And­­rea

Tovább

Györe Balázs: Hová mész, Bu­­da­­pest?

Tovább

Vámos Miklós: A csillagok világa. Mesés regény

Tovább

Poós Zoltán: Táskarádió. 50 év, ötven magyar sláger

Tovább

Király Levente: Hová menekülsz. Novellák

Tovább
Élet és Irodalom 2025