A világ tetején hülyék ülnek. Ehhez kell hozzászokni. Persze nem ilyen egyszerű, bővebben a világ állapotáról később, de a lényeg ez.
Miután Trump elsütötte azt a poént, hogy jobb volna, ha Kanada az USA része lenne, Justin Trudeau, az éppen leköszönt kanadai miniszterelnök azzal vágott vissza, hogy ennek annyi az esélye, „mint hógolyónak a pokolban”. Elon Musk riposztja így hangzott a tulajdonában lévő X (azelőtt Twitter) közösségi platformon (igyekszem szó szerint fordítani): „Kislány, te már nem vagy Kanada kormányzója, úgyhogy mindegy, mit mondasz.” A közlés két furcsaságát, azt, hogy Musk kislánynak [girl] és kormányzónak nevezi Trudeau-t, kétféleképpen lehet magyarázni.
Az Élet és Irodalom munkatársai díjat alapítottak munkatársuk, Tarnói Gizella emlékére, a gazdasági újságírás területén kiemelkedőt alkotó újságírók elismerésére. A tizennegyedik alkalommal meghirdetett díjra 2025. február 14‑ig lehet pályázni. A pályázatnak kötelező formai kellékei (űrlap, formanyomtatvány, igazolás, pályázati díj stb.) nincsenek, a pályázati anyagot a szerkesztőség címére kell eljuttatni (1450 Budapest, Pf. 84.). A díjat alapítók fenntartják a jogot, hogy a kuratórium, melynek tagjai Bokros Lajos, Domány András, Losoncz Miklós és Várhegyi Éva, pályázatot be nem nyújtó újságírót is díjazhasson. A díjazott Matzon Ákos képzőművész egy alkotását kapja.
„…a gyerekirodalom bármely területén problémát okoz
az a megkerülhetetlen kettősség,
hogy a történeteket felnőttek írják gyerekeknek.” (Lovász Andrea)
A kiadók ugyanis gyorsan rátaláltak azokra a szövegtípusokra, amelyek a nyugati gyerekkönyvpiacon már bizonyítottan nagy sikereket (nem utolsó sorban pénzben mérhető sikert) hoztak, és ezt a hazai piacon is lehetett érvényesíteni, ha kisebb volumenben is. Ezeknek az eladható szövegeknek a térnyerése értelemszerűen a gyerekirodalom ponyvájának vagy jobb esetben lektűrjének a honosítását jelentette, ami egyben az eredeti műveket író szerzőket eltántorított attól, hogy bonyolultabb történetvezetést, a mesehagyományt megidéző, azzal párbeszédet folytató, összetettebb nyelvi szerkezeteket alkalmazó szövegeket írjanak. Vagy ne adj isten a meseírást egyfajta önkifejezésként gyakorolják, ne pedig a vélt piaci elvárásoknak megfelelő szövegeket gyártsanak.
Tineke Strik (63) jogász végzettségű holland zöldpárti politikus. Hosszú éveken át a GroenLinks képviselője volt a holland felsőházban, a Szenátusban, többször jegyezte szerzőtársként pártja választási programjait. 2019 óta képviselő az Európai Parlamentben, szakterülete a jogállamiság, emberi jogok, migráció. Az EP új ciklusában a magyar jogállamisági ügyek jelentéstevője, emellett kiemelten foglalkozik a menekültproblémával, éppen most tért vissza egyiptomi tényfeltáró útjáról. Bírálja a harmadik országokkal kötött uniós megállapodásokat, amelyekről azt gondolja, hogy az EU „kiszervezi” menekültpolitikáját, amivel vissza is élnek például az észak-afrikai országok. A képviselő el akarja érni, hogy szintet lépjen a Magyarországgal szemben a 7-es cikkely alapján folyó eljárás, és állapítsa meg a Tanács, hogy a kormány súlyosan és rendszerszinten sérti az EU-s értékeket, ami alapján felfüggeszthetik szavazati jogát.