Eljárási cselek­mények zajlanak

Mire ez a szöveg a nyájas olvasó elé kerül, addigra az itt érintett ügyben messze több érdekes dolog történhet, semmint bölcselmünk álmodni képes. Hogy mégis mely dolgok következnek be, azt nyilván a folyamatosan változó erőviszonyok döntik el, azokat pedig senki emberfia előre nem láthatja, így a küzdelem részvevői sem, sőt talán ők a legkevésbé. Tovább megyek, még az se tök tiszta, hogy valójában ki ki ellen harcol, és miért. Annyit tudunk, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség január 16-án reggel háromnegyed kilenckor jelentette meg honlapján azt a közleményt, amely szerint „egy folyamatban lévő nyomozásában a mai napon összehangolt eljárási cselekményeket hajt végre. A nyomozó főügyészségen bejelentésre indult büntetőeljárásban jelenleg több helyszínen – köztük az Integritás Hatóságnál – zajlanak eljárási cselekmények.”

Hír

Tarnói Gizella-emlékdíj

2025-01-17 06:00:00

Az Élet és Irodalom munkatársai díjat alapítottak munkatársuk, Tarnói Gizella emlékére, a gazdasági újságírás területén kiemelkedőt alkotó újságírók elismerésére. A tizennegyedik alkalommal meghirdetett díjra 2025. február 14‑ig lehet pályázni. A pályázatnak kötelező formai kellékei (űrlap, formanyomtatvány, igazolás, pályázati díj stb.) nincsenek, a pályázati anyagot a szerkesztőség címére kell eljuttatni (1450 Budapest, Pf. 84.). A díjat alapítók fenntartják a jogot, hogy a kuratórium, melynek tagjai Bokros Lajos, Domány András, Losoncz Miklós és Várhegyi Éva, pályázatot be nem nyújtó újságírót is díjazhasson. A díjazott Matzon Ákos képzőművész egy alkotását kapja.

Tovább
Hír

Paul Lendvai-díj

2025-01-24 06:00:00

Még lehet pályázni a Paul Lendvai-díjra.
Az író-publicista 2012-ben alapította a díjat, amellyel olyan magyar újságírókat jutalmaznak, akik kiemelkedő politikai-közéleti-társadalmi témájú cikkekkel jelentkeztek 2024-ben. A döntést Lipovecz Iván, a HVG korábbi főszerkesztője, Kovács Zoltán, az Élet és Irodalom, valamint Bojtár B. Endre, a Magyar Narancs főszerkesztője alkotta kuratórium ítéli oda. Az elismerés nettó ezer euróval jár. 
A pályázatokat február 15-ig lehet beküldeni az [email protected] e-mail-címre, vagy 3 példányban kinyomtatva postacímünkre: ÉS szerkesztősége, 1450 Budapest, Pf. 84 . A küldeményen kérjük feltüntetni, hogy pályázat. A díjátadás várhatóan február végén lesz.

Tovább
Hír

Boltlista

Kedves Olvasónk!

Itt vásárolhatja meg az ÉS aktuális számát:

TOVÁBB >>>

 

 

Tovább

Szakmaiság és politika határmezsgyéjén

Az általános iskolai történelemtankönyvekről

A tankönyv komoly gyengéje Horthy és a Horthy-korszak kapcsán a következetes szerecsenmosdatás. Teleki a könyv szerint a numerus clausus meghozatalakor az antiszemita közhangulatnak engedett (valójában Teleki vaskövetkezetes, szenvedélyes antiszemita). Horthy a könyvben bírálhatatlan. Nem tudjuk meg, hogy a kormányzó nem egyszerűen „nem demokrata” hanem a demokrácia következetes elvi ellenzője. Horthy 1944-es, roppant gyenge politikai teljesítménye is feltáratlan marad. A zsidótörvények nem a Horthy-korszak történetének bemutatásakor szerepelnek, hanem A háború borzalmai fejezetben, noha az első és második is a háború előtt született. Érdemes lett volna megemlíteni a Nobel-díjas magyar tudósportréknál, hogy Wigner, Neumann, Szilárd, Teller, Kármán rendre zsidók, akik részben az antiszemita kormánypolitika miatt hagyták el Magyarországot (majd Németországot). A tankönyv szerint a német megszállásig „a magyarországi zsidók életét nem fenyegette veszély”.  És Kőrösmező? A munkaszolgálat? Az újvidéki razzia? „… szerb partizánok a Délvidéken véres bosszúhadjáratot indítottak a védtelen magyar lakosság ellen”. Igaz, ám a diák nem tudja meg, miért a bosszú, korábban a „hideg napok” nem szerepelnek.

„A képzavar csodálatos képződmény”

Parti Nagy Lajossal beszélgetett Károlyi Csaba

Abból az alkalomból beszélgettünk, hogy Parti Nagy Lajos kapta a Városmajor 48 Alapítvány hetedik életműdíját. A korábbi díjazottak Spiró György, Végel László, Rakovszky Zsuzsa, Nádasdy Ádám, Tolnai Ottó és Garaczi László. Egy Tandori-kiállítás terében voltunk az Art Departmentben, a címe A feltételes megálló. „Tandori költői terébe átlépve számolódnak fel a műfaji határok irodalom, képzőművészet és építészet között” – írják a készítői a kiállításról, amely megidézi a Keszthely 81 projektet is, Rajk Lászlóék meg nem valósult városfejlesztési tervét.

Galéria
Tovább
Élet és Irodalom 2025