Antik tragédia, posztmodern porfészek
KÖNYVKRITIKA - LXIX. évfolyam, 3. szám, 2025. január 17.► Fernando Aramburu: Pátria. Regény. Fordította Imrei Andrea. Bookart Kiadó, Csíkszereda, 2024, 677 oldal, 7890 Ft
Látjuk a mély sebeket, amelyek azt követően is fájnak, hogy az ETA beszüntette a partizántevékenységet, sőt, fel is oszlatta önmagát. A Pátria, noha nyíltan állást foglal közéleti kérdésekben (bírálták is földijei a szerzőt a baszk szereplők állítólag torzító ábrázolásáért), nem publicisztika, hanem regényeposz. Katartikus hatását az alakok megformálásával, a kompozícióval, a tragikus konfliktus kibontásával éri el. Jellemző, hogy ezt a nagyszabású munkát egy székelyföldi kiadó jelentette meg. A Pátria világa, noha Romániában nincs szeparatista terrorizmus, az erdélyi magyar kisebbség dilemmáit is tükrözi. A Bookart derék munkát végzett: a kötéstábla szép, a tipográfia elegáns, sajtóhibát nem találtam.
Az Élet és Irodalom honlapján néhány éve díjfizetés ellenében olvashatók az írások. Ez továbbra sem változik, de egy új fejlesztés beépítésével kísérletbe fogunk. Tesszük ezt azért, hogy olvasóinknak választási lehetőséget kínálhassunk.
Mostantól Ön megválaszthatja hozzáférésének módját: fizethet továbbra is az eddig megszokott módon (bankkártyával, banki utalással), amiért folyamatosan olvashatja lapunk minden cikkét és az online archívumot is. Ha azonban csak egy-egy cikkre kíváncsi, cserébe nem kérünk mást, mint ami számunkra amúgy is a legértékesebb: a figyelmét.
Regisztrációt követően bankkártyával vagy banki átutalással néhány perc alatt előfizethet honlapunk teljes tartalmára, illetve akár a nyomtatott lapra is. Részletek az ELŐFIZETÉSI INFORMÁCIÓK oldalon olvashatók.