A puszta élet szentsége
KÖNYVKRITIKA - KÖVETÉSI TÁVOLSÁG - LXVIII. évfolyam, 38. szám, 2024. szeptember 20.► Giorgio Agamben: Homo sacer. A szuverén hatalom és a puszta élet. Fordította Csordás Gábor. Typotex Kiadó, Budapest, 2023, 272 oldal, 5500 Ft
Agamben kiindulópontja az élet fogalmának a görög gondolkodásban megfigyelhető kettéosztása: az élet egyszerű tényét (zoé) különválaszthatjuk egy egyed vagy csoport életének sajátos formájától (biosz). Az egyszerű vagy puszta élet tehát nem azonos a politikailag meghatározott élettel, melynek célja Arisztotelésznél még egyértelműen a „boldog élet” volt. Michel Foucault gyakran hivatkozik erre a gondolatra, A tudás akarásában ezt olvashatjuk: „Az ember évezredeken át megmaradt annak, ami Arisztotelész számára volt: olyan élőlénynek, amely alkalmas rá, hogy politikai életet éljen; a modern ember viszont olyan élőlény, akinek politikája tulajdon élete körül forog.” Agamben számára Foucault állandó referencia, sokszor idézi, hogy Foucault-nál a hatalom és a politikai technikák miként határozzák meg a szubjektum tetteit és életmódját, valamint tőle veszi át a deszubjektivizáció gondolatát (melyet a Homo sacer III. kötete, a magyarul is olvasható Ami Auschwitzból marad tárgyal).
Az Élet és Irodalom honlapján néhány éve díjfizetés ellenében olvashatók az írások. Ez továbbra sem változik, de egy új fejlesztés beépítésével kísérletbe fogunk. Tesszük ezt azért, hogy olvasóinknak választási lehetőséget kínálhassunk.
Mostantól Ön megválaszthatja hozzáférésének módját: fizethet továbbra is az eddig megszokott módon (bankkártyával, banki utalással), amiért folyamatosan olvashatja lapunk minden cikkét és az online archívumot is. Ha azonban csak egy-egy cikkre kíváncsi, cserébe nem kérünk mást, mint ami számunkra amúgy is a legértékesebb: a figyelmét.
Regisztrációt követően bankkártyával vagy banki átutalással néhány perc alatt előfizethet honlapunk teljes tartalmára, illetve akár a nyomtatott lapra is. Részletek az ELŐFIZETÉSI INFORMÁCIÓK oldalon olvashatók.