Jiu-Jitsu és ketrecharc
PÁRATLAN OLDAL - LXVIII. évfolyam, 36. szám, 2024. szeptember 6.Olvasom, hogy Ukrajna és Magyarország kapcsolatai mélyponton vannak. Szijjártó külügyminiszter szerint az ukránok olajszállítási blokáddal „packáznak”, és ott van a kárpátaljai magyarok ügye is. Az ugyan nekem nem egészen világos, hogy pontosan hány magyar is él ott, de az azért fontos lenne, ha visszakapnák azokat a jogokat, amelyekkel 2015 előtt is rendelkeztek.
A magyar kormány sokat tesz azért, hogy a kárpátaljai fiatalok megismerhessék a magyar nyelvet és kultúrát. Olyan hagyományőrző programokat támogatnak, amelyek erősítik magyarságukat.
Például a GENIUS Jótékonysági Alapítvány is felkarolja a jó ötleteket, és ezért is rendezi meg évente harcművészeti táborát Tiszapéterfalván. A tábor a brazil Jiu-Jitsu harcművészet gyakorlására buzdítja az ifjúságot. Jiu-Jitsuval őriznék a kárpátaljaiak a magyarságukat?
Kárpátalján ugyan még nem igazán terjedt el ez a küzdősport, de a Pro Cultura Ugocsa Jótékonysági Alapítvány (ilyen is van) igazgatója, Rezes Szabolcs tavaly elmondta, hogy a brazil Jiu-Jitsu az utóbbi évek igencsak felfutó sportága, az alapját képezi a mostanság teret hódító ketrecharcnak is. Ketrecharc? – ámuldozom.
De hát nem kell akadékoskodni, a lényeg a magyarságtudat. És az, hogy a GENIUS Jótékonysági Alapítvány irányításával, a Magyar Kormány, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával sikeres volt az idei Jiu-Jitsu tábor is a kárpátaljai Tiszapáterfalván.
De a ketrecharc azért továbbra is aggaszt…