UNORTODOX
PÁRATLAN OLDAL - LXV. évfolyam, 17. szám, 2021. április 30.Őszinteség, bátorság, büszkeség címmel filmet készített az Alapjogokért Központ, és abban Varga pénzügyminiszter az unortodox gazdaságpolitika győzelméről beszél. Na és a külpolitika? – morfondírozok magamban. Mert ott is új szelek fújdogálnak.
Például amikor megneszelte a magyar diplomácia, hogy Tony Blinken lesz az amerikai külügyminiszter, az akkori magyar ENSZ-nagykövet, Bogyay Katalin azonnal akcióba lendült, hiszen ismerte a külügyminiszter 82 éves mamáját, Judith Pisart, akivel Párizsban találkozott, amikor ott az UNESCO-nál dolgozott.
Ilyen ziccert nem lehetett kihagyni. Bogyay napokon belül átadta a Cry for Freedom szobrocskát a mosolygó és kiválóan karbantartott hölgynek, akinek látszólag fogalma sem volt arról, miért is kapta azt. De hát nem is az volt a lényeg, hanem a fényképek. Bogyay a világ tudtára adhatta, hogy a magyar diplomácia közeli barátságot ápol a befolyásos családdal. Sőt, egy fotón pózolt Pisar lányával, Blinken féltestvérével, Leahval és annak újszülöttjével is. Igazi diplomáciai siker volt ez.
A budapesti amerikai nagykövet kiválasztását is könnyelműség lenne az amerikaiakra bízni, hiszen Bidenék akár Victoria Nulandot vagy, horribile dictu, André Goodfriendet küldenék Budapestre. A 80-as éveiben járó és gyakran elbóbiskoló David Cornstein nagykövet remekül bevált, és a jövőben is egy hasonlóan megértő, idős úriember szolgálná legjobban az Orbán-kormány érdekeit.
A Magyar Nemzet főcímben közölte a hírt, hogy G. Jonathan Greenwald, 78 éves veterán diplomatát, a Nemzetközi Válságcsoport elnevezésű szervezet volt alelnökét javasolják a budapesti amerikai nagyköveti posztra egyes amerikai magyarok, Greenwald pedig elvállalná a megbízást. Greenwald még egy alkalmasságát bizonygató levelet is írt, de szerencsére realitásérzéke sem hagyta cserben. Elismerte, hogy kicsiny esélye van a jelölésre.
Nagy volt az izgalom akkor is, amikor Jose W. Fernandezt jelölték külügyi államtikárnak. Hogy miért keltette fel Budapest barátainak érdeklődését ez az 1955-ben Kubában született politikus? A neje miatt, aki magyar származású. Andrea Gabor újságíró a Baruch College-ben tanít, és talán arra is rá lehetne venni, hogy néhány, Orbánékat dicsérő cikket írjon.
Mert nem a hivatalos csatornákon történő kapcsolattartás unalmas aprómunkájával bíbelődik manapság a magyar külügy Washingtonban, hanem azt kutatja, hogyan lehetne Blinken külügyminiszter féltestvérének bizalmába férkőzni. Vagy melyik kormánytisztviselőnek van magyar származású felesége.
Unortodox már a külpolitika is.