TRIANON ZOOMOLVA

PÁRATLAN OLDAL - LXIV. évfolyam, 41. szám, 2020. október 9.

Szeptember 29-én nem kis várakozással ültem a számítógép elé, bejelentkeztem arra az angol nyelvű Trianon zoom-konferenciára, amelyiket a washingtoni Amerikai Magyar Federáció szervezett.  Hamar kiderült, hogy nem tudományos konferenciáról van szó, hanem egyfajta Trianon-showról, amelyet Ari Fleischer moderált. Fleischer egykoron az ifjabb Bush elnök sajtófőnöke volt, de manapság bérelhető kommunikációs tanácsadóként keresi kenyerét.  Megnyugtatott mindenkit, hogy ő is „magyar”, hiszen felmenői Nagyváradról érkeztek az Újvilágba, sőt, néhány magyar kifejezést is tud még.

A koronavírus megjelenése óta divatosak a zoom-konferenciák, nagy előnyük, hogy az előadók bárhonnan bejelentkezhetnek.  Gyakran azt sem lehet tudni, hogy élő előadást vagy gondosan koreografált videót nézünk.

Érdekes színfolt volt a 75 éves David Andelman egykori CNN-es újságíró bejelentkezése, aki pedánsan felöltözve hálószobájából tudósított.  Szerénytelenül, hamarosan megjelenő új könyvét (A Red Line in the Sand, Pegasus Books) reklámozta, és óvatosan az Orbán-kormányt bírálta.

Jeszenszky Géza is eldörmögte monológját, Magyarics Tamás megértően kontrázott, és meglepetést keltett ifj. Koszorús Ferenc, aki a Föderáció képviseletében pizsamában jelentkezett be.  Ifj. Koszorús engem Pirandello IV. Henrikjére emlékeztet, hiszen évtizedek óta terjeszti, hogy volt horthysta tisztből CIA-ügynökké vedlett édesapja zsidók százezreit mentette meg Budapesten.  Hiteles történészek nem igazolták rögeszméjét.

Az esemény fénypontja Szánthó Miklós (Alapjogokért Központ) filmklipje volt.  Az erős akcentussal előadott nacionalista halandzsa azt sugallta, hogy a Kárpát-medence népei újra naggyá válhatnak, ha felsorakoznak Magyarország mögé.  Láthatóan még Fleischer is meghökkent, erre ő sem számított.

Újat a konferencián nem hallottam.  Trianon igazságtalan volt, Magyarország áldozat, a nagyhatalmak fondorlatosak, Wilson elnök naiv és tájékozatlan, és mindenütt diszkriminálták a magyar kisebbségeket. Horthy neve egyetlenegyszer sem hangzott el, és az sem, hogy a Trianon-kultusz az USA-ban az amerikai fasiszta mozgalmakhoz kötődött a második világháború előtt.  A 80 éves Ludányi András, aki a Veritas Intézet tanácsadója, és egykoron történelmet tanított egy ohiói egyetemen, azt fejtegette, hogy nem kellene már annyit foglalkozni Trianonnal.  Túl kellene lépni azon.  De hát ha nem kell vele foglalkozni, akkor miért vett részt ezen a Trianon-rendezvényen? Választ nem kaptunk.

A szerző további cikkei

LXIX. évfolyam, 13. szám, 2025. március 28.
LXIX. évfolyam, 11. szám, 2025. március 14.
LXVIII. évfolyam, 49. szám, 2024. december 6.
Élet és Irodalom 2025