TOKAJI FIGYELMESSÉG
PÁRATLAN OLDAL - LXIV. évfolyam, 33. szám, 2020. augusztus 14.Demokratikus országok diplomatái minden állampolgárt, minden pártot, minden kisebbséget képviselnek. Például tavaly júliusban amerikai kongresszusi delegáció járt Magyarországon, és a republikánus David Cornstein nagykövet lelkesen szervezte programjukat annak ellenére, hogy a befolyásos demokrata, Trump-ellenes Ben Cardin szenátor ugyanúgy tagja volt a delegációnak, mint a Trumpot támogató Tom Cole republikánus képviselő.
A magyar diplomácia másképpen működik. Az Orbán-kormány szerint a magyar ellenzéki politikusok a nemzet ellenségei, ezért nem segítik külföldi kapcsolataik építését. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára az Országgyűlésben jelentett ki, hogy Magyarországon vannak olyan politikusok, akik „hivatásos rettegőként” külföldi újságokat és politikusokat keresnek meg, hogy valótlan képet mutassanak be az országról. Vagyis aki kritizálni merészeli az Orbán-kormányt, az ne számítson diplomáciai segítségre.
A magyar diplomácia sokkal inkább a középkori vazallusi rendszerhez hasonlít. Akkoriban a diplomaták kényuraik minden kívánságát teljesítették, dicsőitették uralkodóikat, és ajándékokat kézbesítettek személyes barátaik számára. Félreértés ne essék, hivatalos alkalmakkor ma is ajándékoznak a politikusok, de személyes barátok ajándékozását nem közpénzből fizetett diplomatákra bízzák.
Mindezt azért említem, mert Markocsány Gábor houstoni alkonzul nemrég büszkén jelentette, hogy „személyesen adta át Chuck Norrisnak az Orbán Viktor miniszterelnök úr születésnapi jókívánságaihoz tartozó tokaji figyelmességet. A közkedvelt filmsztár ezt nagy örömmel fogadta, és bízik benne, hogy hamarosan ismételten lesz lehetősége Magyarországra látogatni és újra találkozni a magyar miniszterelnökkel.”
A volt karate-világbajnok 80 éves, jó egészséget kívánunk neki. És ha a magyar miniszterelnök legközelebb ajándékot küld neki, tegye azt a saját kontójára. Működő demokráciákban ezt úgy szokás.