Emlékmű és nevek

VISSZHANG - LIII. évfolyam 41. szám, 2009. október 9.

Az ukrajnai tömeggyilkosságok feltárásáért folytatott küzdelmet közöny kíséri a Magyar Köztársaságban. Kevesen tudtak a kamenyec-podolszkiji gyilkosság helyén elhelyezett emlékről, kevesen tudtak a megemlékezés útjáról. (Majsai Tamás: Emlékmű és emléktábla, ÉS, 2009/40., okt. 2.)

Hatvannyolc év telt el a kamenyec-podolszkiji deportálás és hatvankét év az ukrajnai Dorosicban elkövetett gyilkosságtól a megemlékezésig. A média hallgatott. Dorosicba az érintettek közül senki sem kísérte a megemlékezés vivőit. (Dorosic, 1943/2005) Nem tudtak róla, ma sem tudnak. Majsai Tamás és Iványi Gábor évekig küzdött az emlékezésért. Kötelességüknek érezték, hogy az 1941-ben történtekre emlékezzen az utókor. Arra, hogy minden külső kényszer nélkül a hatóságok kitoloncolták a galíciai területekről hozzánk érkező és nálunk menedéket kérő zsidó honfitársainkat. A Ka­me­nyec-Podolszkijból és máshonnan összegyűjtött nyolcvanezer zsidót Kő­rös­mezőn végezték ki.

18 000 zsidó honfitársunk nyugszik jelöletlen sírban. Méltó és megrendítő esemény tanúi voltak a csatlakozók, ahogy Majsai Tamás a WJLF Theológus és Lelkész szak dékánja erről ír. A megemlékezés útja nem szerepelt hírként, eldugott weboldalon lehetett jelentkezni. Az indulás augusztus végén volt. 2009 augusztusáig egyedül a Wesley János Lelkészképző Főiskola udvarán, a kivégzés helyszínéről hozott és elültetett facsemeténél róhatták le kegyeletüket évről évre a mártírok leszármazottai. A facsemete megnőtt, lombja van. Két „temető" létezik Ukrajnában. Dorosic 1200 kilométer Budapesttől. Kijevtől 120 kilométerre nyugatra. A Zsitomir megyei Koroszteny város igazgatása alá tartozik. A falu megközelítése - ennek következtében a megemlékezés és a látogatás is - igen nehézkes. A két „temető" nem található meg a térképen. Dorosicban négyszáz tífuszos, karanténba zárt és felgyújtott magyar zsidó munkaszolgálatos és több ezer Kamenyec-Podolszkijban meggyilkolt neve van márványba vésve. Az emlékhelynek a Hadtörténeti Intézet és Múzeum és a helyi ukrán önkormányzat viseli gondját.

Vajon kőrösmezei, kamenyec-po­dolsz­kiji, illetve a stanislaui meggyilkoltak neve szerepel-e a megemlékezés tábláin?

A szerző további cikkei

LXVII. évfolyam, 29. szám, 2023. július 21.
LXVI. évfolyam, 35. szám, 2022. szeptember 2.
LXVI. évfolyam, 33. szám, 2022. augusztus 19.
Élet és Irodalom 2024