MAGYARORSZÁG

PÁRATLAN OLDAL - LX. évfolyam, 5. szám, 2016. február 5.

1939 januárjában Imrédy Béla kormánya beterjesztette a honvédelemről szóló törvényjavaslatot. A Képviselőház január végén, a Felsőház február 4-én fogadta el az 1939. évi II. tc.-t. Kihirdetésére Teleki Pál második miniszterelnöksége idején, március 11-én került sor. A törvény 141. §-a kivételes hatalommal ruházta fel a kormányt háború vagy háborús fenyegetettség esetén. De nézzük pontosan az első és második bekezdést:

„141. § (1) Háború idején vagy az országot közvetlenül fenyegető háborús veszély esetében a minisztérium, valamennyi tagjának felelőssége mellett a törvényhozás további rendelkezéséig a szükség mértékéhez képest megteheti az alábbi 142-170. §-okban meghatározott rendelkezéseket (kivételes hatalom). (2) Ha a késedelemben veszély van, a minisztérium kivételes hatalom ideje alatt az alábbi §-okban foglalt felhatalmazások körén túlmenően is megtehet rendelettel minden olyan közigazgatási, magánjogi, eljárási és a törvényhozás hatáskörébe tartozó egyéb intézkedést, amely a rendkívüli viszonyok által előidézett helyzetben a honvédelem érdekében elkerülhetetlenül szükséges s evégből a fennálló törvényektől eltérő rendelkezéseket állapíthat meg.”

És most ugorjunk öt évet! 1944. március 19-e után, amikor „Hazánk elveszítette állami önrendelkezését”, Horthy Miklós kormányzó kinevezte Sztójay Döme vezetésével az új kormányt. Ez a kormány élt a honvédelmi törvény felhatalmazásával, és többek között az alábbi tárgyakban adott ki rendeleteket a fenti paragrafus (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján:

– a zsidók megkülönböztető jelzése,

– a zsidók közszolgálatának és közmegbízatásainak, továbbá ügyvédi működésének megszüntetése,

– a zsidók sajtókamarai, színművészeti és filmművészeti kamarai tagságának megszüntetése,

– a zsidók lakásainak igénybevételéről és új lakóhelyek kijelöléséről,

– eltiltja zsidó szerzők műveinek közzétételét,

– a zsidók orvosi gyakorlatának és orvosi kamarai tagságának szabályozása,

– külföldi állampolgárságú zsidók birtokának kezelése.

Tovább is van, mondjam még?

A szerző további cikkei

LXIV. évfolyam, 44. szám, 2020. október 30.
LXIV. évfolyam, 20. szám, 2020. május 15.
LXIII. évfolyam, 33. szám, 2019. augusztus 16.
Élet és Irodalom 2024