A népszavazás tétje

VISSZHANG - LX. évfolyam, 38. szám, 2016. szeptember 23.

Orbán Viktor és a kormányoldal más vezető politikusai hazánk, gyermekeink és unokáink sorsát is meghatározónak minősítik az októberi népszavazás majdani eredményét. A legújabb óriásplakátok arra figyelmeztetnek, hogy ne kockáztassunk, hanem szavazzunk nemmel a kérdésre. „Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?”

Az álnok módon megfogalmazott kérdés értelmetlen, mert a kormánypropagandával együtt azt az érzetet kelti, hogy a következő években az Európai Unió távoli országokból más kultúrájú, más vallású emberek millióit akarja Magyarországra telepíteni. Valójában azonban semmi nem utal arra, hogy az Európai Unió­nak ilyen szándéka lenne. Orbán Viktor viszont a több mint ezeréves keresztény magyar állam megszűnését és azt vizionálja, hogy végül a magyarság alávetett kisebbség lesz saját hazájában.

Idáig jutott az a folyamat, amely 2015 februárjában a Charlie Hebdo elleni merényletet követő párizsi szolidaritási felvonuláskor mondott Orbán-beszéddel kezdődött. Ebben a beszédben hangzott el először, hogy a terrorizmusért a bevándorlás a felelős. Akkor legfeljebb csak sejteni lehetett, hogy Orbán Viktor a menekültügyben olyan eszközt talált, amelyet az akkor meggyengülni látszó hazai egyeduralmának újbóli megerősítésére akar felhasználni.

A manipulált kérdésekkel megrendezett nemzeti konzultáció, majd a Magyarországra érkező menekülteket a helyes magatartásra figyelmeztető, valójában azonban azok magyar nyelve miatt nyilvánvalóan a hazai közvéleménynek szóló óriásplakátok egyre nyilvánvalóbbá tették, hogy Orbán Viktor az önkényuralmukat féltő vezetők klasszikus receptjét követi. Megnevezni, majd félelmetesnek beállítani és meggyűlöltetni az „ellenséget” és ezzel elterelni a figyelmet az ország legsúlyosabb problémáiról. A következő lépés saját magát a haza, a nemzet megmentőjeként feltüntetni. Közben érezhetően arra is rájött, hogy az Európa-szerte egyre nagyobb aggodalmat keltő menekültválság az Európai Unió elleni folyamatos támadásokra is felhasználható. Azóta hibás döntésekkel vádolja az Európai Bizottságot, szándékosan figyelmen kívül hagyva, hogy a tagállamokra kötelező döntéseket csak az Európai Parlament és az Európai Tanács, azaz az állam- és kormányfők, illetve a szakminiszterek hozhatnak. Az Európai Bizottság feladatköre a javaslattételre és a két testület döntései végrehajtásának ellenőrzésére korlátozódik.

A gyűlöletkampány következő szakaszát ez év nyarán az újabb óriásplakátok jelentették, amelyek a kormány szerint a választók tájékoztatását, valójában félrevezetését célozták. Ezek a plakátok a „Tudta-e?” felütéssel hamis adatok, valótlan állítások sorát vetették be, hogy meggyőzzék a választókat az őket, Magyarországot, Európát fenyegető veszélyről, amiért Orbán Viktor szerint az Európai Unió vezetői, a brüsszeli bürokraták és titkos háttérhatalmak összeesküvése felelős.

Bár az Európába érkező menekültek elosztását, áttelepítését több tagállam kormánya is ellenzi, a magyarországihoz hasonló eszközöket és érveket bevetető kampányt egyetlen tagállamban sem szerveztek. Csak Orbán Viktor és kormánya, pártja azonosítja a háború, a terrorizmus, a diktatúrák elől menekülőket a jobb életet remélő gazdasági bevándorlókkal és a terroristákkal. Az Orbán-kormány figyelmen kívül hagyja a genfi megállapodást, amely kötelezően írja elő a menekültek befogadását, függetlenül azok származási országától és vallásától, az Európai Unió Alapszerződésében foglalt humanitárius elveket, normákat és Ferenc pápa szavait, aki szerint a keresztény értékrenddel a hidak és nem a falak, a kerítések építése van összhangban.

Nem csupán a szavazólapon szereplő kérdés értelmetlen, hanem maga a népszavazás is. Eredményének ugyanis semmilyen hatása nem lesz az Európai Unió menekültpolitikájára. A tagállamokban uniós ügyekben népszavazást csak a csatlakozásról lehet és az unió értékrendjét, normáit tartalmazó Alapszerződésről kell rendezni. Az integráció működésével kapcsolatos kérdésekről nem lehet népszavazást tartani. Az Európai Unió végét jelentené, ha bármely tagállam népszavazással megsemmisíthetne a szabályoknak megfelelően hozott, de kormányának nem tetsző döntést.

Orbán Viktornak a népszavazással kitűzött belpolitikai céljait leplezte le az egy hete Pozsonyban megtartott uniós csúcsértekezlet eredményének eltérő értékelése. A találkozó az előzetes várakozásokhoz képest általános vélemény szerint eredményesebb volt. A zárónyilatkozatba is bekerült, hogy szükség van az Európai Unióra, amely közel hatvanéves fennállása alatt Európában békét, demokráciát, gazdasági fejlődést és jólétet teremtett. Bár messze nem tökéletes, mégis a legjobb eszköz arra, hogy Európa szerepe a világban tovább növekedjen. A csúcstalálkozón a menekültügyben is közelebb kerültek egymáshoz az álláspontok. Hangsúlyt kapott a külső határok védelmének megerősítése, a bevándorlás alaposabb ellenőrzése és csökkentése. Nem szerepel a dokumentumban utalás a Görögországba és Olaszországba belépett 160 ezer menekült újraelosztása, de az sem merült fel, hogy módosítanák a Bel- és Igazságügyi Miniszteri Tanácsban tavaly szeptemberben minősített többséggel elfogadott kvótákat, amit később az Állam- és Kormányfők Tanácsa is megerősített. Ez azt jelenti, hogy továbbra is érvényes Magyarország kötelezettsége 1294 menekült befogadására, ami kevesebb, mint a teljes létszám 1 százaléka.

Általános meglepetést, sőt visszatetszést keltett, hogy Orbán Viktor a csúcsértekezlet utáni sajtótájékoztatón a találkozót eredménytelennek minősítette. Azt állította, hogy semmilyen kedvező változás nem történt, az Európai Unió továbbra is naiv, önsorsrontó menekültpolitikát folytat. A visegrádi csoport másik három kormányfője ezzel szemben eredményesnek minősítette a csúcstalálkozót. Szlovákia elnöke, Andrej Kiska pedig nyilvánosan kritizálta Orbán Viktor nyilatkozatát. Hangsúlyozta, hogy ártanak az európai integráció ügyének azok a politikusok, akik képtelenek egy jó szót szólni az unióról, akik mindennél fontosabbnak tartják hazai támogatottságuk növelését és a soron következő választás eredményét.

Orbán Viktorról köztudott, hogy szenvedélyesen szereti a harcot, és mindig győzni akar. Sokan azt várták, hogy a pozsonyi csúcstalálkozó végén diadalmasan hirdeti ki saját győzelmét. Nem ez történt. A sajtótájékoztatón azt állította, hogy semmi sem változott. Ezzel leleplezte azt, hogy igazi célja nem az Európai Unió menekültpolitikájának megváltoztatása, hanem hazai hatalmának megszilárdítása. Ennek eszköze a népszavazás érvényessége és eredményessége, hogy a választópolgároknak több mint fele részt vegyen rajta, és a leadott szavazatok több mint fele a nem legyen. Ezt sulykolja a sok milliárd forintba kerülő kormányzati kampány. A győzelem kihirdetése azzal járhatott volna, hogy kiderül, immár nincs tétje a népszavazásnak, mert az Európai Unió, a „hanyatló Nyugat” sok millió migránst „idehívó”, a magyar és az európai kultúrát lerombolni akaró vezetői elbuktak. És akkor kárba veszne a 2015 óta folytatott agymosás, a magyar választók megtévesztése. A részvétel nem érné el az érvényességi küszöböt, és a nem szavazatok aránya sem közelítené meg a 100 százalékot. Egyértelműen kiderült, hogy Orbán Viktor számára nem az Európai Unió menekültpolitikájának, hanem korlátlan hazai hatalmának legalább húsz évre történő bebetonozása a cél. Ahogy azt 2009 őszén a kötcsei beszédében megfogalmazta. Azoknak viszont, akik a Magyar Köztársaság, a demokratikus jogállam helyreállítását tekintik célnak, éppen ezt kell elérniük. Meg kell állítanunk Orbán Viktort! Minél alacsonyabb részvétellel és minél kevesebb nem szavazattal kell üzennünk Brüsszelnek és Orbán Viktornak is.

Azok a pártok és civil szervezetek, amelyek az otthonmaradás mellett érvelnek, az érvényességi küszöb elérését akadályozhatják meg. Azok, akik elmennek szavazni, és érvénytelen szavazatot adnak le, ugyanezt teszik, csak nem passzív, hanem aktív módon. Ez a lehetőség adott azok számára, akik helyzetüknél fogva nem tehetik meg, hogy távol maradnak, mert esetleg munkahelyüket kockáztatják. A szavazófülkében azonban egyedül lesznek. Ha szabályosan bejelölik mind a két válaszlehetőséget, az IGEN-t és a NEM-et is, akkor érvénytelen lesz a szavazatuk. Alatta pedig üzenhetnek az Európai Uniónak és Orbán Viktornak is. Egyetlen egyszerű, szavazatukat magyarázó mondatot odaírva. IGEN AZ EURÓPAI UNIÓRA, NEM AZ ORBÁN-KORMÁNYRA.

 

(A szerző az MSZP korábbi elnöke, volt külügyminiszter és európai biztos)

 

A szerző további cikkei

LIII. évfolyam 44. szám, 2009. október 30.
LI. évfolyam 14. szám, 2007. április 6.
Élet és Irodalom 2024