Sötét lép

A stúdióban Parragh László iparkamarai elnök ül, és lelkesen vázol egy készülő törvényt, amely akár a nagy cégek részvényeseinek a tulajdonjogát is érintheti. Arról van szó, hogy gyakorlatilag már megint érdemi társadalmi konzultáció nélkül, salátatörvénybe csomagolva szeretne bevezetni új versenyszabályokat a kormány. A piaci szereplők sem értik egészen pontosan, hogy miért született meg a jogszabály tervezete, a versenyhivatal maga azonban nemzetközi gyakorlatot emleget, és a szabályozást hasznosnak ítéli a fogyasztók szempontjából.

Hír

Boltlista

Kedves Olvasónk!

Itt vásárolhatja meg az ÉS aktuális számát:

TOVÁBB >>>

 

 

Tovább

Immanuel Kant 300

Háromszáz éve született Immanuel Kant, az újkor talán legjelentősebb filozófusa. Hatalmas és jól megkomponált életművet hagyott hátra. Mára az újkori filozófiatörténet egyik legtöbbet elemzett szerzője: óriási szakirodalom foglalkozik vele, kedvenc témája az egyetemi kurzusoknak, a szakdolgozati és doktori értekezéseknek. A háromszáz éves születésnaphoz közeledve (az elmúlt hetekben és hónapokban) sokan próbálkoztak azzal, hogy a centrális gondolatait a saját életszituációnkra vonatkoztassák, így válaszolva arra a kérdésre, hogy miben is áll Kant aktualitása.
 

A világ nem válik békésebbé

Oana Lungescuval Fóti Tamás beszélgetett

Oana Lungescu 2010-től múlt év végéig volt a NATO szóvivője. Nemcsak hogy rekordideig töltötte be a posztot, de ő volt az első nő, az első újságíró és az első szóvivő egy „új” tagállamból. Romániában járt egyetemre, a Securitate megpróbálta beszervezni, rákbeteg apja kezelésével zsarolták meg. Végül kivándorolhatott Németországba. Hosszú évekig dolgozott a BBC világszolgálatánál, többek közt a brit és a román adás brüsszeli és berlini tudósítójaként. Jelenleg a brit RUSI, a világ legrégebbi védelem- és biztonságpolitikai agytrösztjének munkatársa. Nem tart attól, hogy Washington számára a NATO jelentősége csökkenne, az USA még Donald Trump elnöklete alatt is fokozta európai jelenlétét. Viszont – figyelmeztet az egykori szóvivő – egyre nagyobb az aggodalom, hogy a félretájékoztatás, amelyet Oroszország ukrajnai háborúja, az intézményekbe vetett bizalom eróziója és a generatív mesterséges intelligencia gyors terjedése turbózott fel, termékeny talajra talál a mostani választási évben, amikor közel 2 milliárd ember járulhat az urnák elé.

Galéria
Tovább
Élet és Irodalom 2024